sri lanka flag
  • Ranudhi And Sathnidu Best Paddlers In The North

    Ranudhi And Sathnidu Best Paddlers In The North

    The Asian German Sports Exchange Programme conducted the All Island Unranked Table Tennis Championship 2015 at the Central College in Jaffna. Around 350 participants were involved in the two day tournament,  Results of all finals are furnished herewith :

    Under 08
    Girls – Naveeshaa Induruwani ( Si Devananda,Ambalangoda ) beat Kaavindya Chathumini ( Southlands,Galle ) 11/09, 11/ 08
    Boys – Ushaara Weerasinghe ( Playgrounds TT League,Colombo ) beat Shafeer Aslam ( Kingswood,Kandy ) 11/05, 13/11

    Under 10
    Girls – Ginuri Sithmalee ( Southlands,Galle ) beat Naveeshaa Induruwani ( Sri Devananda,Ambalangoda ) 11/07, 15/17, 11/07
    Boys – Sathnidu Navaratne ( Kingswood,Kandy ) beat Zaid Abdullah ( Al – Hudha International,Kandy ) 04/11, 11/09, 11/08

    Under 12
    Girls – Ranudhi Muthukudaarachchi ( Musaeus,Colombo ) beat Taashini KaaWyaa ( Dharmasoka,Ambalangoda ) 11/02, 11/06
    Boys – Sathnidu Navaratne ( Kingswood,Kandy ) beat Bomira Weerasinghe ( Playgrounds TT League,Colombo ) 12/10, 07/11, 11/06

    Under 15
    Girls – Ranudhi Muthukudaarachchi ( Musaeus,Colombo ) beat Taashini Kaawyaa ( Dharmasoka,Ambalangoda ) 06/11, 11/06, 16/14
    Boys – Rajamohan Thushyanthan ( Annaikoddai Roman Catholic Tamil Medium School,Jaffna ) beat Hasitha Udaara ( Kingswood,Kandy ) 07/11, 11/05, 11/09

    Under 18
    Girls – Dilmaa Shehaani ( Sumana Balika,Rathnapura ) beat Shanmugalingam Pathumila ( Hindu Ladies,Jaffna ) 11/02, 11/09
    Boys – Hasitha Udaara ( Kingswood,Kandy ) beat Thavarajan Sajeevan ( Union,Jaffna ) 11/09, 11/09

    Under 21
    Girls – Ashokkumar Narmathaa ( Hindu Ladies,Jaffna ) beat Jayamalee Herath ( Sri Sangamiththa,Matale ) 11/09, 03/11, 12/10
    Boys – Roshan Mahanama ( Union,Jaffna ) beat C.Indrajith ( Playgrounds TT League,Colombo ) 05/11, 11/08, 11/05

    Open Category
    Womens – Mallika Madhushaani Perera ( Colombo Municipal Council ) beat Ranudhi Muthukudaarachchi ( Musaeus,Colombo ) 11/01, 11/09
    Mens – Ishaara Maduranga ( Gajaba Regiment,Sri Lanka Army ) beat SD Dedigamuwage ( University of Colombo ) 11/05, 11/06

    Veterans Category
    Womens – Udayangani Aluvihare ( Divisional Secratariat,Matale ) beat Srimythilli Sinnappa ( Chundikuli Girls,Jaffna ) 11/05, 11/06
    Mens – Bala Subramanium ( Education Department,Central Province ) beat J Mohan ( Cental College,Jaffna ) 11/05, 11/09

    Most Outstanding Players
    Female – Ranudhi Muthukudaarachchi ( Musaeus,Colombo )
    Male – Sathnidu Navarathne ( Kingswood,Kandy )

    SK Elilventhan – Principal, Central College,Jaffna & Pesident,Jaffna District Table Tennis Association was Chief Guest at the Awards Presentation Ceremony,

    Report by Chandana Perera assisted by Sadisi Niraashaa

    Gallery with ID 149 doesn't exist.

Leave a reply

Cancel reply