sri lanka flag
  • Naaththandiya United Win Two Championship Titles

    SLVF 31st PRESIDENT’S GOLD CUP DIALOG Championships 2017 – Sugathadasa Indoor Stadium, Colombo

    Under 22 – Women’s – 03rd Place – Wijayaba SC, Hungama – Bronze Medal
    Runners Up – Casualline SC, Mawathagama, Kurunegala – Silver Medal
    Champions – Siri Parakum SC, Boyagama, Galigamuwa – Gold Medal
    Sets 3- 2 Scores 25 – 20, 25 – 20, 22 – 25, 22 – 25, 15 – 07

    Best Setter – Sunethra Priyadharshani – Siri Perakum
    Best Attacker – Anurisha Chathuni – Casualline
    Best Player – Nimeshika Sewwandi – Siri Perakum

    Men’s – 03rd Place – Davisamara SC, Seeduwa – Bronze Medal
    Runners Up – Wijayaba SC, Hungama – Silver Medal
    Champions – United SC, Naaththandiya
    Sets 3 – 0 Scores 25 – 18, 25 – 19, 25 – 22

    Best Setter – Avishka Kawshalya – Naaththandiya United
    Best Attacker – Ashen Rashmika – Naaththandiya United
    Best Player – Mahela Indeewara Bandara – Naaththandiya United

    Open – Women’s – 03rd Place – Golden Birds SC, Radaawaana – Bronze Medal
    Runners Up – Kapila SC, Siyabalagoda – Silver Medal
    Champions – Wijaya SC, Koswadiya
    Sets 3 – 2 Scores 25 – 11, 27 – 25, 19 – 25, 23 – 25, 15 – 09

    Best Server – Sachini Charuka – Koswadiya Wijaya
    Best Receiver – Chandima Akaravita – Siyabalagoda Kapila
    Best Setter – Surangani Perera – Siyabalagoda Kapila
    Best Attacker – Thilini Wasana – Siyabalagoda Kapila
    Best Blocker – Chathurika Gayani – Koswadiya Wijaya
    Best Defender – Dilusha Sanjeewani – Koswadiya Wijaya
    Most Valuable Player – Dinesha Prasadani – Koswadiya Wijaya

    Men’s – 03rd Place – Balaras SC, Boralasgamuwa – Bronze Medal
    Runners Up – United SC, Naaththandiya – Silver Medal
    Champions – Combined SC, Katana – Gold Medal
    Sets 3 – 2 Scores 25 – 21, 23 – 25, 24 – 26, 25 – 21, 15 – 12

    Best Server – Sudharaka Fernando – Naaththandiya United
    Best Receiver – Nuwan Chamika – Katana Combined
    Best Setter – Dhanushka Dilshan – Katana Combined
    Best Attacker – Nadeepa Lakshan – Naaththandiya United
    Best Blocker – Sajith Lahiru – Katana Combined
    Best Defender – Janith Randika – Naaththandiya United
    Most Valuable Player – Janith Surath – Katana Combined

    Over 2400 Teams from around 300 Grama Niladhari Divisions spread across the country participated in the Preliminary Grass Root Level for over 04 months. 100 Teams participated in the District Level over 03 days at Embilipitiya, where the Winners qualified for the National Level Finals.

Leave a reply

Cancel reply