sri lanka flag
  • Mahamaya, Kandy & St. Joseph’s, Colombo Maintain Top Billing

    Mahamaya, Kandy & St. Joseph’s, Colombo Maintain Top Billing

    SLSSA MILO 44th All Island Schools Swimming & Diving Championships 2017 Sugathadasa Stadium Pool Complex, Colombo – concluded after 04 days

    Overall Placings – Girl’s – Champions – Mahamaya, Kandy – 518 Points – 18th consecutive occassion

    Runners Up –
    Visakha, Colombo – 507.50 Points
    03rd – Sirimavo Bandaranayake, Colombo – 343 Points
    04th – Lyceum, International, Wattala – 331 Points
    05th – Musaeus, Colombo – 231 Points

    Boy’s – Champions – St. Joseph’s, Colombo – 560 Points – 14th year in a row
    Runners Up – Royal, Colombo – 381 Points
    03rd – Ananda, Colombo – 349 Points
    04th – Lyceum International, Wattala – 210 Points
    05th – St. Sebastian’s, Moratuwa – 199 Points

    Age Group Championships – Swimming –
    Girl’s – Under 09 – Sumedha, Gampaha
    Under 11 – Lyceum International, Wattala
    Under 13 – Lyceum International, Wattala
    Under 15 – Visakha, Colombo
    Under17 – Mahamaya, Kandy
    Under19 – Mahamaya, Kandy

    Boy’s –
    Under 09 – Lyceum International, Nugegoda
    Under 11 – St. Joseph’s, Colombo
    Under 13 – Nalanda, Colombo
    Under 15 – St. Joseph’s, Colombo
    Under 17 – St. Joseph’s, Colombo
    Under 19 – St. Joseph’s, Colombo

    Individual Age Group Champions – Swimming –

    Girl’s –
    Under 09 – KUO Onanga – Sumedha, Gampaha
    Under 11 – Tevindi Methlini – Lyceum International, Wattala
    Under 13 –
    Ananya Kalyanasundaram – Lyceum International, Wattala
    – Nabashi Perera – Sirimavo Bandaranayake, Colombo
    – Thinaya Jayarathna – Lyceum International, Panadura
    Under 15 – Ramudi Samarakoon – Visaka, Colombo
    Under 17 – Monali Weerakkody – Gateway International, Colombo
    Under 19 – Gihini Nawela – Visakha, Colombo
    K U Kulathunga – Girl’s high, Kandy
    Thomali Senevirathne – Sirimavo Bandaranayake, Colombo

    Boy’s –
    Under 09 – Pinsara Sadaham – Sussex, Ampara
    Under 11 – Bihandu Hansana – Sri Devananda, Ambalangoda
    Under 13 – Banuka Jayathilaka – Royal, Colombo
    Under 15 – Shevinda De Silva – St.Joseph’s, Colombo
    Under 17 – Akalanka Peries – St. Peter’s, Colombo
    Under 19 – Dilanka Shehan – Nalanda, Colombo

    Diving – Girl’s – Under 15 – Shenuki Wijesiri – Bishop’s, Colombo
    Diving 17 – Shenali Herath – Sirimavo Bandaranayake, Colombo
    Diving 19 – Nivanka Nanayakkara – Bishop’s, Colombo

    Boy’s – Under 15 – Abhishek Meegalle – Royal, Colombo
    Boy’s 17 – Sachin Nilupul – Sri Jayawardenepura ,Kotte
    Boy’s 19 – Dulanjan Fernando – Royal, Colombo

    Overall Best Swimmer – Girl’s –
    Vinoli Kaluaarachchi – Sirimavo Bandaranayake, Colombo
    Boy’s – Akalanka Peries – St. Peter’s, Colombo

    31 Individual New Meet Records were established in the 04 day competition.

    Photos by Nishan S Priyantha

Leave a reply

Cancel reply