sri lanka flag
  • International Tennis Results

    ITF Junior Circuit Grade 5 Under 18 Championship 2017 – Week One Tournament – Sinhalese Sports Club, Colombo, Sri Lanka concluded after 07 days – Finals

    Singles –

    Girl’s – Priska Madelyn Nugroho ( Indonesia ) beat Chui Kei Leung ( Hong Kong ) 4 – 0, 5 – 4
    Boy’s – Eric Vanshelboim ( Ukraine ) beat Surendra Salekar ( India ) 4 – 2, 4 – 2

    Doubles –

    Girl’s & Boy’s – cancelled due to bad weather

     

    ITF Junior Circuit Grade 5 Under 18 Championship 2017 – Week Two Tournament – Sinhalese Sports Club, Colombo, Sri Lanka concluded after 07 days – Finals

    Singles –

    Girl’s – Priska Madelyn Nugroho ( Indonesia ) beat Sara Nayar ( Malaysia ) 6 – 1, 6 – 3
    Boy’s – Madhwin Kamath ( India ) beat Kushan Shah ( India ) 6 – 2, 4 – 6, 10 – 08

    Doubles –

    Girl’s – Sara Nayar ( Malaysia ) / Priska Madelyn Nugroho ( Indonesia ) beat
    Sharannya Gaware ( India ) / Annika Kannan ( India ) 6 – 1, 7 – 5

    Boy’s –
    Arjun Channathimmiah Honnappa ( India ) / Srivatsa Ratakonda ( India ) beat Phuong Van Nguyen ( Vietnam ) / Huynh Thinh ( Vietnam ) 7 – 6, 6 – 4

     

    ITF Junior Circuit Grade 5 Under 18 Championship 2017 – Week Three Tournament – Sri Lanka Tennis Association, Colombo, Sri Lanka concluded after 07 days – Semi Finals / Finals

    Singles –

    Girl’s – Semi Finals –

    Yu Chin Tsai ( Taipei ) beat Savini Jayasuriya ( Sri Lanka ) 6 – 0, 6 – 1
    Kohara Niimi Japan ) beat Yu Hua Cheng ( Taipei ) 6 – 1, 6 – 0

    Final – Kohara Niimi ( Japan ) beat Yu Chin Tsai ( Taipei ) 2 – 6, 7 – 5, 7 – 5

    Boy’s – Semi Finals –

    Eric Vanshelboim ( Ukraine ) beat Arjun Channathimmiah Honnappa ( India ) 6 – 3, 6 – 1

    Avindra Perera ( Sri Lanka ) beat Kenjiro Shimizu ( Japan ) 6 – 3, 6 – 3

    Final – Eric Vanshelboim ( Ukraine ) beat Avindra Perera 6 – 4, 6 – 2

    Doubles –

    Girl’s – Semi Finals –

    Yu Hua Cheng ( Taipei ) / Ya Ying Yang ( Taipei ) beat Savini Jayasuriya ( Sri Lanka ) / Janali Manamperi ( Sri Lanka ) 6 – 2, 6 – 0
    Jiaqi Huang ( China ) / Natalia Michta ( Poland ) beat Emili Bi ( USA ) / Wei Ning Fang ( Taipei ) walk over

    Final – Yu Hua Cheng ( Taipei ) / Ya Ying Yang ( Taipei ) beat Jiaqi Huang ( China ) / Natalia Michta ( Poland ) 6 – 2, 7 – 6

    Boy’s – Semi Finals –

    Chun Jui Kung ( Taipei ) / Eric Vanshelboim ( Ukraine ) beat Kai – Hsun Chen ( Taipei ) / Kun Liu ( Taipei ) 6 – 2, 6 – 4
    Arjun Channathimmiah Honnappa ( India ) / Srivatsa Ratakonda ( India ) beat Boyu Chen ( China ) / Guangxian Lin ( Taipei ) 4 – 6, 7 – 6, 10 – 07

    Final – Chun Jui Kung ( Taipei ) / Eric Vanshelboim ( Ukraine ) beat Arjun Chinnathimmiah Honnappa ( India ) / Srivatsa Ratakonda ( India ) 6 – 3, 7 – 5

    Report assisted by Zareena Saleem

Leave a reply

Cancel reply